Subjektívna správa z VIII. miestneho zastupiteľstva sídliska KVP

Autor: Ľuboš Porada | 20.12.2011 o 15:27 | (upravené 20.12.2011 o 15:41) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  864x

Dňa 15. 12. sa poslanci mestskej časti Košice - sídlisko KVP stretli na svojom VIII. zasadnutí miestneho zastupiteľstva, s programom:

1. Otvorenie

a/ Schválenie programu rokovania

b/ Voľba návrhovej komisie, určenie overovateľa zápisnice

c/ Kontrola plnenia uznesení

d/ Informatívna správa zo VII. mimoriadneho rokovania Mestského zastupiteľstva

v Košiciach zo dňa 3.11.2011,

a/ Správa o kontrolnej činnosti miestnej kontrolórky

b/ Návrh plánu kontrolnej činnosti miestnej kontrolórky na obdobie od 1. januára

2012 do 30. júna 2012

2. Návrh na III. zmenu rozpočtu MČ Košice - Sídlisko KVP na rok 2011

3. Zmeny a doplnky Územného plánu hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice, lokalita Myslava - cintorín a lokalita Sídlisko KVP - Moskovská trieda - vyžiadanie stanoviska

4. Stanovisko k investičnému zámeru športovo-relaxačné centrum „Golf KVP" na Povrazovej ulici

5. Interpelácie a otázky poslancov

6. Rôzne

7. Záver

Zasadnutie začalo s miernym pätnásť minútovým meškaním. Hneď na začiatku rokovania poslanci schválili doplnenie programu rokovania o tieto body:

1/1 Potvrdenie uznesenia Miestneho zastupiteľstva č. 87 - ZIOPKP, (predkladateľ: Mgr. Horenský, spracovateľ: autor článku)

1/2 Potvrdenie uznesenia Miestneho zastupiteľstva č. 84 - Lezecká stena, (predkladateľ: Ing. Cais)

1/3 Úprava pravidiel presunu finančných prostriedkov, (predkladateľ: Ing. Harajda)

5/1 Informácia o zámere vytvorenie multifunkčného parku vedľa Spojenej školy na Čordákovej ul. č. 50, (predkladateľ: Ing. Tkáč)

Rokovanie zastupiteľstva sa nieslo v pokojnom duchu adventného obdobia. Aj napriek skutočnosti, že v programe boli zaradené aj body, ktoré mali potvrdiť predošlé uznesenia miestneho zastupiteľstva a ktoré pani starostka nepodpísala. Tieto dva body (1/1 a 1/2) sú tŕňom v oku mnohým starostke blízkym. Pričom v jednom ide o transparentnosť a objektívne informovanie občanov a v druhom o zastavenie nezmyselného mrhania peniazmi daňových poplatníkov na lezeckú stenu s výškou do dvoch metrov. Prerokovanie oboch bodov sa nieslo bez diskusie.

Potvrdenie uznesenia týkajúceho sa Zásad informovanosti občanov prostredníctvom komunikačných prostriedkov bolo potvrdené trojpätinovou väčšinou miestneho zastupiteľstva. Takže už nič nebráni uvedeniu tohto materiálu do praxe a transparentnému informovaniu občanov.

Výsledky hlasovania viď TU.

Bohužiaľ k potvrdeniu zastaveného uznesenia č. 84 chýbal jeden, jediný hlas. V tomto bode išlo o zastavenie nezmyselného financovania výstavby lezeckej steny. Lezecká stena je možno dobrý nápad, ale... Ale nie v čase krízy, kedy občania, štát a v podstate aj samospráva zápasí s problémom nedostatku financií a kedy sa šetrí „na každom kroku". Pripomínam, že táto výstavba bude stáť obyvateľov sídliska približne 10 000,- EUR. V čase keď sa všetci stretávame s problémom s financiami. Mestská časť tento problém asi nemá... (???) A to ani nehovorím o parametroch lezeckej steny. No kto bude využívať lezeckú stenu s výškou necelé dva metre??? Dospelý človek, ktorý dvihne ruku a je na vrchu? Pätnásť ročný chalan, ktorý meria tiež približne meter šesťdesiat a viac? Alebo ju budú využívať matky s päť, desať ročnými deťmi?

Výsledky hlasovania viď TU.

Mierna diskusia sa rozprúdila pri návrhu poslanca Ing. Harajdu (Úprava pravidiel presunu finančných prostriedkov), ktorý svojim materiálom sa pokúsil vniesť viac svetla do finančnej oblasti samosprávy. Úprava pravidiel presunu finančných prostriedkov menila kompetencie starostu mestskej časti pri presúvaní prostriedkov. Čo v praxi znamenalo, že poslanci schválili rozpočet a starosta ho svojimi presunmi mohol v priebehu roka meniť podľa svoji predstáv, potrieb a požiadavok. Myslím si, že tieto pravidlá sú ďalší dobrý krok k „stransparetneniu" sa samosprávy a jej priblíženiu sa občanovi. Neodpustím si ale ešte malý citát zo zastupiteľstva... Pán poslanec z politickej strany podporujúcej pani starostku: „nemôžete zvierať ruky pani starostke..." Nie??? Nemá zastupiteľstvo na to právo? Tento materiál bol po diskusii stiahnutý pánom poslancom na prepracovanie.

Po tomto bode začal „verejný výsluch" (ospravedlňujem sa, ale tak mi to pripadalo) zamestnankyne úradu o tom či spolupracovala s niektorým z poslancov na tomto materiály. Z toho mi jasne vyplynulo, že zamestnanci úradu nemôžu spolupracovať s nikým mimo miestneho úradu!!! Ani s poslancami... Ako si teda majú poslanci vykonávať svoj mandát??? Či to len majú čakať na informácie od starostu mestskej časti??? A dúfať, že sa k nim dostali v plnom znení? Alebo nemajú vyvíjať žiadnu aktivitu a čakať len na materiály od starostov? Už viackrát som sa stretol s názorom, že všetky informácie, ktorými disponuje miestny úrad sú know-how starostu resp. starostky, či už ide o konzultácie so zamestnancami, či o právne stanovisko externého právnika a podobne. Má to tak byť? Je to tak správne?

V ďalších bodoch rokovania sa poslanci zaujímali o zmluvy s prevádzkovateľom areálu mobilnej ľadovej plochy. Dozvedeli sa, že: „právna stránka zmluvy nebola dotiahnutá" a že „nájomca neprijal nový návrh zmluvy o nájme". Pani poslankyňa Ing. Macková požiadala kontrolórku o preverenie prevádzkových nákladov a zmluvných vzťahov mobilnej ľadovej plochy.

Na koniec rokovanie miestneho zastupiteľstva si našla svoje miesto aj otázka poslanca Ing. Caisa: „ako bude vyúčtovaná dotácia od nadácie pre občianske združenie Enjoy the Ride, ktoré darovalo túto dotáciu miestnemu úradu?" Odpoveď prišla obratom... „všetko bude v poriadku". Uvidíme... Budeme sledovať ďalej... A samozrejme budeme aj informovať... ;)

Na záver ešte raz prízvukujem, tento článok je len môj subjektívny pohľad na ôsme rokovanie miestneho zastupiteľstva mestskej časti. Nechcel som tým nikoho uraziť alebo sa niekoho dotknúť, tak isto netvrdím, že musíte so mnou súhlasiť. Tak to vidím ja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?