Dlhá vojna o otvorenosť samosprávy touto bitkou nekončí

Autor: Ľuboš Porada | 16.12.2011 o 13:11 | (upravené 16.12.2011 o 13:17) Karma článku: 5,42 | Prečítané:  1058x

Demokraticky zmýšľajúci človek s čistým svedomím považuje za samozrejmé, že materiál otvárajúci komunikáciu samosprávy s občanom, daňovníkom a voličom je v oblasti otvorenej samosprávy krokom vpred... Ale ako som mal možnosť za tých šesť mesiacov vidieť nie každý komunálny politik je demokraticky zmýšľajúci človek. A to je už dvadsaťdva rokov po nežnej revolúcii. Paradoxne so zavedením pravidiel transparentnej a otvorenej komunikácie mali problém miestny predstavitelia pravicovej politickej strany, ktorá sa vo „veľkej" politike hlási k hodnotám podporujúcim transparentný štýl riadenia štátu.

Jedna bitka je vyhratá, vojna ešte nie je na konci...

 

Po nesporne dlhom čase sa podarilo miestnemu zastupiteľstvu košického sídliska, veľkosti okresného mesta, vyhrať bitku o otvorenie a priblíženie miestnej samosprávy smerom k občanom. Tento boj o otvorenejšiu komunikáciu mestskej časti bol náročný a plný polien pod kolenami.

Táto bitka trvala vyčerpávajúcich šesť mesiacov kým sa statočným poslancom miestneho zastupiteľstva podarilo odsúhlasiť Zásady informovanosti občanov prostredníctvom komunikačných prostriedkov. Bola to bitka vyčerpávajúca, krutá, plná intríg a útokov na spracovateľov a spolutvorcov tohto materiálu.

Ale o čom vlastne tieto zásady informovanosti sú...

1.       V prvom rade je to materiál upravujúci informovanosť obyvateľov mestskej časti - a to tým, že udáva pravidlá a obsahovú náplň informačným kanálom, ktorými disponuje mestská časť. Je to napríklad zverejňovanie pozvánok a zápisníc zo všetkých verejných schôdzí, zverejnením pravidiel pre konanie zhromaždenia obyvateľov obce na web stránke mestskej časti sa zlepší prístup obyvateľov k informáciám o ich občianskych právach, taktiež zverejnením pravidiel umožňujúcim občanovi vystúpiť na zasadnutí miestneho zastupiteľstva k ľubovoľnému bodu. Tieto pravidlá okrem iného zavádzajú aj rýchly a verejný spôsob riešenia podnetov občanov a mnoho iných, zlepšujúcich informovanosť obyvateľov.

2.       Dávajú občanom viac priestoru k vyjadreniu svojich názorov vytvorením rubriky v periodiku miestneho periodika a zavedením diskusného fóra na webovej stránke.

3.       Vytvorením redakčnej rady, ako svojho poradného orgánu, vzalo miestne zastupiteľstvo monopol na informovanie občanov z rúk jednej osoby a zverilo dohľad nad dodržiavaním týchto zásad objektívnemu orgánu mestskej časti.

Pre mňa ako moderne zmýšľajúceho občana sú tieto zásady dobrý krok. Považujem to za pozitívum aj z toho dôvodu, že v roku 2010 v projekte TIS: Otvorená samospráva 2010 obsadila naša mestská časť 51. miesto s percentuálnym ziskom 39 percent a známkou D+. ...hm nič moc... skôr by som povedal, že hanba.  A vrcholoví predstavitelia mestskej časti sa vyžívajú v tejto hanbe. Teda doteraz sa vyžívali... Uvidíme či to bude tak aj ďalej po schválení týchto zásad. Terajší stav im zrejme vyhovoval. Pretože všetky informačné kanály boli síce pod kontrolou na to určenej komisie ale reálne mala dohľad nad informáciami vedúcimi von z úrady len jedna jediná osoba, ktorá všetky takéto správy filtrovala. Tak prečo by sa potom malo informovanie otvoriť a mestská samospráva stať transparentnejšou smerom k občanom???

O veľkej nevôli „najtransparentnejšej" a najmodrejšej strany prijať tieto zásady svedčí aj fakt, o osobných slovných útokoch a intrigách na tvorcov tohto materiálu. V prvom kole boli obvinení z plagiátorstva a to aj napriek upozorneniu, že materiál vzniká v spolupráci s organizáciami tvoriacimi podobné zásady a všetko je v poriadku s autorským zákonom. Lenže ten kto nechce počúvať tak ten nepočúva a je veľmi ťažké takýmto ľudom niečo vysvetľovať. Takže s obvinením z plagiátorstva „najtransparentnejšia" strana po chvíli prestala pretože možno pochopila, že sa tým len zosmiešni. Predseda klubu „transparentných" modrých poslancov prišiel onoho času na rokovanie k týmto zásadám s pripomienkami jeho klubu. Z počiatku bolo prijatých 14 z 15 pripomienok a neskôr všetky... pretože tvorcom sa jednanie zdalo byť konštruktívne. O čosi neskôr si pani starostka z peňazí daňových poplatníkov „OBJEDNALA" právnu „analýzu" u externého právneho poradcu mestskej časti. K tejto právnej analýze len toľko:  Čo je to za právnu analýzu, v ktorej nie je citovaný ani jeden zákon, ani jeden paragraf? Teda pardon... Jedna právna norma citovaná je... Aj to nesprávne aplikovaná... Ako tomu rozumieť? Ako pochopiť takúto študentskú chybu právnika s obrovskými skúsenosťami v samospráve??? Objednávka???

Vtedy sa zmenil aj postoj predsedu klubu modrých a „transparentných " poslancov. Keď aj po prijatí všetkých jeho pripomienok sa zdržal hlasovania a celý jeho klub bol zásadne proti, pretože oni sú tí transparentní.

Ale zásady informovanosti boli na zastupiteľstve prijaté aj napriek nevôli modrých a „transparentných", vďaka podpore zvyšku politického spektra. Podotýkam, zásady boli schválené väčšinou hlasov v miestnom zastupiteľstve.

Ale čo je väčšina hlasov oproti rozhodnutiu starostky? Keď sa starosta rozhodne nepodpísať uznesenie zastupiteľstva tak tým odkladá jeho účinnosť. Ale na takýto úkon musí splniť aj určite zákonné podmienky. To musí starosta... ale nie kráľovná a vodčia osoba. Pre tú neplatia žiadne pravidlá. Odloženie účinnosti  tohto uznesenia bolo vykonané minimálne rozporuplne ak nie protizákonne. Ale o tom neskôr a v inom článku na blogu.  Pri tomto odstavci opäť pripomínam, sme 22 rokov po revolúcii a vláde jednej strany. Nepripomína Vám to niečo???

Na opätovné potvrdenie tohto uznesenia bolo potrebne nájsť ešte minimálne jedného zodpovedného poslanca v miestnom zastupiteľstve. Podarilo sa. Deň 15. 12. 2011 sa zapíše do kalendára mestskej časti ako aj do kalendára transparentnej informovanosti občanov ako pamätný deň kedy demokracia vyhrala nad autoritárskym režimom jednej osoby.

Vyhrali sme bitku ale nie vojnu. Je ešte veľa práce pred nami.

Ďakujem všetkým štrnástim poslancom za ich osobnú statočnosť, zmysel pre demokraciu a za to, že si uvedomujú pre koho tu sú. Veľká vďaka...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?